Panel Degustacyjny numer 7
Panel Degustacyjny Klubu nasze-wina.pl, sesja nr 7
Panel siódmy odbył się 2 grudnia 2022 roku w La Tienda Espanola w Ursusie ul. Posag 7 Panien 20. Autorskiego wyboru win i tapasów dokonał Miguel Capitan. Było przepysznie i przemiło. Bardzo dziękujemy.
Delikatesy hiszpańskie i winiarnia Warszawa Ursus | latiendaespanola.pl
Degustowali: Bożena Skibicka, Ewa Hutny, Agata Gebhardt, Jacek Mędrala, Zofia i Jerzy Pasula oraz Magdalena Poklewska-Koziełł.
Ocenialiśmy:
1. Il Lusio Josep Masachs, D.O. Cava
szczep: Parellada, Macabeo, Xarelo, kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Penedes, białe, wytrawne, wegańskie, zawartość alkohol: 11,5 %
Cava Brut Nature (bez dodatkowego cukru) zawsze nadaje się na świąteczny toast. Tym bardziej, że wino ma złotawy kolor i bardzo sympatyczne, długo utrzymujące się bąbelki. Miło łaskoczą w nos i język. Pachnie jabłkami, gruszkami, minerałami i skórką od chleba. W smaku schowana słodycz bez nachalnej wytrawności. Bardzo nam te bąbelki podeszły.
Średnia ocen: 15
Cena ok. 56 zł
2. La Trucha, 2021
Szczep: Albarino, kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Crecente, białe, wytrawne, zawartość alkohol: 12,5 %
Wino pięknie się prezentuje. Jest słomkowożółte z zielonkawą poświatą, błyszczące i oleiste. Pachnie dyskretnie świeżymi owocami, jabłkowo i migdałowo. W smaku wyczuwalna morela, melon, cytryna. Jednak przyjemność psuje wysoka kwasowość, płaskość i krótkość. Wino wzbudziło jednak emocje od Kocham takie wina po Totalne rozczarowanie. Jak sugeruje nazwa – idealna do pstrąga.
Średnia ocen: 14
Cena ok. 65 zł
3. Apostata, 2019
Szczep: Tempranillo, Kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Tierra de Castilla, czerwone, wytrawne, zawartość alkohol: 14,5 %
Wino produkuje się z winogron rosnących na działkach w kilku częściach Kastylii na wysokości 800 m n.p.m. Dlatego wino nie podlega regułom apelacji. Stąd nazwa.
W kieliszku bardzo mroczne w kolorze jagodowo-fioletowym (nie lubię). Lepiej w zapachu. Owoce leśne, ziemia, liście po deszczu, a nawet ulubiona przez jednego z panelistów politura. W ustach wyczuwalna wysoka kwasowość, taniny i goryczka. Nie czuć za to beczki, w której wino leżakuje 12 miesięcy. Byli tacy co lubią. Ale i tacy którym nie przypadło do gustu. Jednak ostatecznie ocenione wysoko. Dobrze sprawdziło się z tłustymi tapasami – kiełbasą chorizo i baskijską kaszanką.
Średnia ocen: 15
Cena ok. 72 zł
4. Navajas Crianza, 2016
Szczepy: 95% Temprenillo i Grefieno, kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Rioja, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14%
Na początek wino zachwyciło pięknym, gęstym, nasyconym rubinowym kolorem. A potem… Potem było jeszcze lepiej. Magia świąt przyszła i ogarnęła panelistów – pić, pić, pić i nic nie mówić. Wino do delektowania się. Pachnące jagodami, lasem sosnowym po deszczu, mchem, czekoladą i wanilią. W smaku doskonale zbalansowane, świetna równowaga pomiędzy żywym, owocowym charakterem a dębiną. Doskonały i przyjemny finisz. Chce się pić aż do końca. Jak miło gdy w winie wszystko jest na swoim miejscu.
Średnia ocen: 17,3
Cena: ok. 95 zł
5. Pradorey Reserva Finca La Mina, 2016
Szczepy: 95% Tinto Fino, Cabernet Suvignon i Merlot , kraj pochodzenia: Hiszpania, region: Ribera del Duero, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 14,5%
Grona do tego wina dojrzewają w ekstremalnych warunkach, w bardzo suchym klimacie na wysokości 600-700 m n.p.m. Latem temperatura osiąga tam +30 stopni, a zimą dochodzi do -15. Wino leżakuje 2 lata w beczkach z dębu francuskiego, a potem 20 miesięcy w butelkach.
I to widać. I czuć. Wygląd przerasta nasze oczekiwania dotyczące wina czerwonego. Jest tak czerwone, że niemal czarne. Z refleksami srebrnego światła księżyca. W zapachu upajające. Dzikie, słodkie, zwierzęce. W smaku łagodniejsze, o zrównoważonych taninach i kwasowości. Eleganckie, o długim jedwabistym wykończeniu. Jest w nim wszystko co w winie kochamy: czar, elegancja, nostalgia, smutek i nadzieja. Dużo dobrego na Święta!
Średnia ocen: 17,1
Cena: ok. 155 zł
*20 to maksymalna ilość punktów jakie może otrzymać wino